Co zrobić aby pranie było efektywne?
Prosimy o ładowanie pralek nie bardziej niż do ¾ wysokości bębna.
Każda rzecz powinna być rozłożona i swobodnie, warstwami ułożona w bębnie, tak aby umożliwić przesuwanie się rzeczy między sobą w trakcie obrotów bębna.
Program prania należy wybrać kierując się rodzajem pranych tkanin. Temperatura prania podana jest na metce/wszywce.
Programy delikatne (wełna i normalny 30) przeznaczone są do okazjonalnego prania delikatnych, pojedynczych sztuk odzieży. Dla tych programów zalecamy nie ładować pralek bardziej niż ½ wysokości bębna.
Włożenie do bębna np. zwiniętego koca może spowodować jego niedopranie lub niedokładne wypłukanie.
Zbyt ciasne upchanie pranych rzeczy może też spowodować nieodwirowanie prania ze względu na niemożliwość równomiernego rozłożenia prania w bębnie na czas wirowania i awaryjne wyłączenie pralki z powodu nadmiernych wibracji. W takim przypadku prosimy o telefon pod numer 58 500 8467. Spróbujemy zdalnie pomóc rozwiązać ten problem.
Piorąc rzeczy zawierające wypełnienie, poduszki, kołdry, kurtki itp. prosimy klientów aby zwrócili szczególną uwagę na elementy, które mogą spowodować uszkodzenie powłok. Np. umieszczenie poduszek razem z ubraniem,
z niezapiętym, metalowym zamkiem błyskawicznym lub chodniczkiem podgumowanym szorstką matą antypoślizgową, znacznie zwiększa ryzyko uszkodzenia powłoki poduszki i wysypania wypełnienia wewnątrz pralki. Może to spowodować trudne do wypłukania zabrudzenie wszystkich rzeczy znajdujących się w bębnie pralki a także konieczność czyszczenia bębna pralki a często wymaga udrożnienia zablokowanego odpływu pralki.
Jeżeli jednak takie zdarzenie nastąpi, bardzo proszę o kontakt telefoniczny pod nr 58 500 8467.
Szybka informacja pozwoli nam na właściwą reakcję. Często uda nam się pomóc Państwu w doprowadzeniu rzeczy, które ucierpiały, do pierwotnego stanu a także przywrócenie czystości i pełnej sprawności pralki.
Jak efektywnie korzystać z suszarki?
Bęben suszarki należy ładować nie bardziej niż do połowy jego wysokości (średnicy).
Rzeczy w suszarce powinny być ułożone tak aby mogły swobodnie przemieszczać się w bębnie podczas obrotów.
Do suszarki wkładamy wyłącznie rzeczy odwirowane. Rzeczy, z których kapie woda należy uprzednio odwirować w pralce.
Czas suszenia w naszej pralni to zawsze 45 minut. Suszenie można w dowolnym momencie przerwać otwierając drzwiczki suszarki. Jeśli drzwiczki suszarki zostaną zamknięte w ciągu dwóch minut od ich otwarcia, suszarka będzie kontynuowała program suszenia. Jeśli pozostawimy drzwiczki suszarki otwarte na ponad dwie minuty suszarka wyłączy się.
Temperaturę suszenia należy dobrać w zależności od rodzaju tkaniny. Oznaczenia na metkach (low heat, medium heat, high heat, any heat) oznaczają odpowiednio:
– low heat: min – 55oC
– medium heat: 55oC – 65oC
– high heat: 65oC – 75oC
– any heat: 75oC – max
Susząc rzeczy w temperaturze wyższej zwiększamy prawdopodobieństwo skurczenia się tkanin lub innej formy deformacji. Ustawiając temperaturę niższą, zwłaszcza przy pełnym załadunku bębna, istnieje możliwość niedosuszenia tkanin.
Susząc rzeczy zawierające wypełnienie (kurtki, poduszki, kołdry, śpiwory itp.) warto wrzucić do suszarki kilka piłeczek tenisowych, które są dostępne w pralni. Powodują one „rozbicie” wypełnienia i nie dopuszczą do jego „zbrylenia”. Aby uderzenia piłeczek były skuteczne należy załadować suszarkę tak aby piłeczki i rzeczy suszone swobodnie „zderzały” się w trakcie obrotów bębna. Maksymalny załadunek to połowa wysokości bębna.
Ozonowanie – po co, kiedy, jak?
W atmosferze, którą oddychamy około 21% stanowi tlen. Jest to tlen w postaci cząsteczki dwuatomowej O2. Jest to gaz aktywny, „chętny” do wchodzenia w różne reakcje chemiczne. Utlenianie, spalanie, korozja, oddychanie i wiele innych to reakcje z udziałem dwuatomowego tlenu. W normalnych warunkach atmosferycznych istnieje tylko taki tlen. Możliwe jest jednak „sprowokowanie” tlenu do utworzenia cząsteczki trójatomowej O3.. W naturze takie cząsteczki powstają w wyniku wyładować atmosferycznych lub w górnych warstwach atmosfery pod wpływem promieniowania ultrafioletowego pochodzącego ze Słońca. Ozon O3 jest gazem wielokrotnie bardziej aktywnym od tlenu O2. Wchodzi on w reakcje z wieloma substancjami powodując ich utlenienie. Utlenienie substancji najczęściej powoduje dezaktywację ich cech fizycznych takich jak zapach. Jednocześnie ozonowanie likwiduje (zabija) drobnoustroje, bakterie, wirusy, roztocza. Dlatego właśnie ozonowanie jest tak skuteczną metodą dezynfekcji i odświeżania różnych przedmiotów. Dodatkowo, w odróżnieniu od innych metod chemicznej dezynfekcji ozon samodzielnie po kilkudziesięciu minutach rozpada się do tlenu O2 a jego toksyczne i aktywne działanie… „znika” bez śladu.
W komorze naszego ozonatora w trakcie procesu wytwarzana jest ilość ozonu zapewniająca stężenie odpowiednie do rozpoczęcia reakcji z niepożądanymi substancjami a czas ozonowania jest dobrany tak aby zoptymalizować jego działanie nie dopuszczając jednocześnie do niepożądanych skutków działania ozonu. W końcowej fazie ozonowania powietrze z komory tłoczone jest do urządzenia powodującego jego dezaktywację. Daje to gwarancję bezpiecznego użytkowania naszego urządzenia.
Co można ozonować?
W zasadzie wszystko. Ozonujemy rzeczy, które chcemy wydezynfekować lub pozbawić zapachu, a których nie możemy wyprać np. skóry (kurtki skórzane), futra, buty sportowe (narciarskie), sprzęt sportowy (ochraniacze, kaski), buty motocyklowe, kaski motocyklowe, kombinezony motocyklowe, zabawki (pluszaki), elementy wózków dziecięcych, garnitury, suknie, kapelusze i wiele innych.
Jak ozonować?
W komorze ozonatora należy umieścić przedmioty, które chcemy wyozonować. Proszę spróbować zapewnić swobodny dostęp powietrza (ozonu). Rekomendujemy, aby kurtki, kombinezony przewrócić na „lewą” stronę. Poszczególne rzeczy należy rozwiesić tak aby możliwie nie stykały się ze sobą. Można wykorzystać znajdujące się w komorze ozonatora wieszaki. Buty i inne drobniejsze przedmioty można umieścić na półce lub pod półką. Wysokość półki można zmienić dostosowując ją do wielkości przedmiotów.
Następnie należy uważnie zamknąć komorę ozonatora, wybrać program (czas) ozonowania.
15 minut: usuwa nieprzyjemny zapach,
20 minut: usuwa zapach i dezynfekuje przy połowie załadunku komory,
22 minuty: usuwa zapach i dezynfekuje przy pełnym załadunku komory,
Po zapłaceniu w systemie płatności ozonator rozpocznie pracę.
Ozonator nie wydaje w trakcie pracy żadnego dźwięku (oprócz niemal niesłyszalnego odgłosu pracy wentylatora) a jego włączenie sygnalizowane jest tylko paleniem się lampki na sterowniku.
Po zakończeniu ozonowania rozlega się sygnał dźwiękowy a lampka gaśnie. Drzwi komory ozonującej odblokowują się i można wyjąć swoje wyozonowane rzeczy.